00:00:00
17 Jan

TEKNOLOGJI

Wikipedia shton artikuj në më shumë gjuhë përmes Google Translate
Teknologjia
124 views
Teknologjia
124 views

Wikipedia shton artikuj në më shumë gjuhë përmes Google Translate

Kosovalive 360 - 15/01/2019

Qëllimi i Wikipedia është që ta bëjë diturinë të disponueshme për këdo në planet. Për ta realizuar këtë, Wikimedia Foundation (që e udhëheq Wikipedia-n), lajmëroi se do…

SpaceX pushon nga puna 10% të punëtorëve
Teknologjia
144 views
Teknologjia
144 views

SpaceX pushon nga puna 10% të punëtorëve

Kosovalive 360 - 14/01/2019

Kompania SpaceX e raketave e Elon Musk do të zvogëlojë fuqinë punëtore të saj me rreth 10% të më shumë se 6.000 punonjësve të kompanisë. Kompania tha…

Pritet që Apple të lansojë tre iPhone të rinj në vitin 2019
Teknologjia
132 views
Teknologjia
132 views

Pritet që Apple të lansojë tre iPhone të rinj në vitin 2019

Kosovalive 360 - 14/01/2019

Pas pamjeve të publikuara të kamerës së ardhshme treshe në pjesën e pasme të iPhone XI, burime të reja tregojnë se Apple do të lansojë tre iPhone…

Samsung pritet ta lansojë një telefon me 5G i cili paloset
Teknologjia
178 views
Teknologjia
178 views

Samsung pritet ta lansojë një telefon me 5G i cili paloset

Kosovalive 360 - 11/01/2019

Samsung tha të enjten se do të mbajë një ngjarje më 20 shkurt në San Francisko, ku pritet të zbulojë telefonin e ardhshëm të tij, Galaxy S10.…

Njerëzit mbi 65 vjeҫ shpërndajnë më shumë lajme të rreme
Teknologjia
179 views
Teknologjia
179 views

Njerëzit mbi 65 vjeҫ shpërndajnë më shumë lajme të rreme

Kosovalive 360 - 10/01/2019

Amerikanët më të moshuar janë më të prirur për të shpërndare lajme të rreme në Facebook, bazuar në një analizë nga studiuesit e Universiteteve të New York-ut dhe…

Sinjali i përsëritur i radios vjen nga 1.5 miliard vit drite larg
Teknologjia
174 views
Teknologjia
174 views

Sinjali i përsëritur i radios vjen nga 1.5 miliard vit drite larg

Kosovalive 360 - 10/01/2019

Shkencëtarët kanë vërejtur shpërthime të përsëritura të sinjaleve të radios që vijnë nga thellë në hapësirë. Është hera e dytë që shkencëtarët kanë parë një shpërthim të…

Themeluesi miliarder i Amazon, Jeff Bezos ndahet nga gruaja
Teknologjia
178 views
Teknologjia
178 views

Themeluesi miliarder i Amazon, Jeff Bezos ndahet nga gruaja

Kosovalive 360 - 10/01/2019

Shefi ekzekutiv i Amazon, Jeff Bezos dhe gruaja e tij, MacKenzie po divorcohen, duke i dhënë fund një martese 25 vjeçare që luajti rol në krijimin e…

Mark Zuckerberg dëshiron ta rregullojë teknologjinë këtë vit
Teknologjia
166 views
Teknologjia
166 views

Mark Zuckerberg dëshiron ta rregullojë teknologjinë këtë vit

Kosovalive 360 - 09/01/2019

Për çdo vit, Mark Zuckerberg tregon qëllimet e tij për vitin e ri. Në vitet a kaluara, ai ka zgjedhur të mësojë gjuhën mandarine dhe të udhëtojë…

Politikanët nuk mund t’i bllokojnë armiqtë në rrjetet sociale
Teknologjia
178 views
Teknologjia
178 views

Politikanët nuk mund t’i bllokojnë armiqtë në rrjetet sociale

Kosovalive 360 - 08/01/2019

Sipas një gjykate federale të apelit, një politikane nga Virginia ka shkelur kushtetutën pasi që e bllokoi një kritik në faqen e Facebook, gjë që mund të…

Apple vendos  iTunes në televizorët Samsung
Teknologjia
163 views
Teknologjia
163 views

Apple vendos iTunes në televizorët Samsung

Kosovalive 360 - 07/01/2019

Televizorët Samsung të vitit 2018 dhe 2019 do të mund të kenë qasje në koleksionin tuaj të filmave dhe serive televizive në iTunes dhe t’i lëshojnë ato.…