00:00:00
17 Jan
19 përqind e të rriturve vetëm mendojnë se kanë alergji
Lifestyle
144 views
Lifestyle
144 views

19 përqind e të rriturve vetëm mendojnë se kanë alergji

Kosovalive 360 - 07/01/2019

Mbi 10 përqind e të rriturve në SHBA - mbi 26 milionë - vlerësohet të kenë alergji ushqimore, sipas një studimi të publikuar në JAMA Network Open,…

Koha e rrezikshme e ditës kur e zhbëjmë të gjithë dietën
Lifestyle
173 views
Lifestyle
173 views

Koha e rrezikshme e ditës kur e zhbëjmë të gjithë dietën

Kosovalive 360 - 18/12/2018

Për shumë prej nesh, një ditë e të ushqyerit shëndetshëm zhbëhet menjëherë sapo kthehemi në shtëpi nga puna, të stërlodhur, të pamotivuar dhe me nivel të ulët…

Atletët vuajnë urie për sukses
Lifestyle
174 views
Lifestyle
174 views

Atletët vuajnë urie për sukses

Kosovalive 360 - 10/12/2018

Gjendja e “Mungesës relative të energjisë në sport” mund të shkaktojë një varg problemesh shëndetësore te burrat dhe gratë përfshirë rënie në nivelin e hormoneve, dëmtim të…

5 ushqimet që ju mbrojnë ndaj ndotjes së ajrit
Lifestyle
243 views
Lifestyle
243 views

5 ushqimet që ju mbrojnë ndaj ndotjes së ajrit

Kosovalive 360 - 07/12/2018

Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerëson se 7 milionë njerëz vdesin çdo vit si rezultat i ndotjes së ajrit. Lajmet mbi çështjen e ndotjes janë rritur ndjeshëm, duke…

Si të filloni të hani më shëndetshëm?
Lifestyle
197 views
Lifestyle
197 views

Si të filloni të hani më shëndetshëm?

Kosovalive 360 - 05/12/2018

Njerëzit po pijnë më pak pije të gazuara se sa që pinin më parë. Por, në pothuajse çdo mënyrë tjetër, dieta tipike amerikane nuk është përmirësuar në…

Njerëzit po bëhen më alergjikë ndaj ushqimit
Lifestyle
214 views
Lifestyle
214 views

Njerëzit po bëhen më alergjikë ndaj ushqimit

Kosovalive 360 - 04/12/2018

Rreth botës, fëmijët kanë më shumë gjasa se kurrë më parë për të zhvilluar alergji ushqimore. Kërkimet e fundit në vdekjen e dy adoleshentëve britanikë pas ngrënies…

Shmangni këto ushqime për të ulur nivelin e sheqerit në gjak
Lifestyle
174 views
Lifestyle
174 views

Shmangni këto ushqime për të ulur nivelin e sheqerit në gjak

Kosovalive 360 - 03/12/2018

Mjekët u kanë sugjeruar pacientëve me tipin 2 të sheqerit të mendojnë rreth stilit të tyre të jetës. Shërbimi Ndërkombëtar i Shëndetit ka rekomanduar monitorimin e yndyrave,…

Njerëzit e së ardhmes do të jenë më të mëdhenj dhe më të uritur
Lifestyle
195 views
Lifestyle
195 views

Njerëzit e së ardhmes do të jenë më të mëdhenj dhe më të uritur

Kosovalive 360 - 15/11/2018

Ky planet e ka pasur mjaft të vështirë të ushqejë 7.6 miliardë gojë. Por çfarë do të ndodhë kur popullsia të arrijë në 9 miliardë brenda vetëm…

Si ta mbani peshën pas një diete
Lifestyle
184 views
Lifestyle
184 views

Si ta mbani peshën pas një diete

Kosovalive 360 - 14/11/2018

Humbja e peshës është një arritje e madhe- kërkon përqendrim, përkushtim dhe refuzim të shumë ushqimeve dhe pijeve që përndryshe do t’i shijonit. Për ata që kanë…

5 ushqime të dëmshme për autikët
Lifestyle
243 views
Lifestyle
243 views

5 ushqime të dëmshme për autikët

Kosovalive 360 - 12/11/2018

Eshtë e rëndësishme ta kuptoni se ushqimi që konsumoni është ose ilaç ose helm për shëndetin tuaj. Këtu janë 5 ushqimet që duhet t’i evitoni sepse e…