00:00:00
17 Jan
Inteligjenca Artificiale ka nevojë për rregullime thonë ekspertët
Teknologjia
341 views
Teknologjia
341 views

Inteligjenca Artificiale ka nevojë për rregullime thonë ekspertët

Kosovalive 360 - 07/12/2018

Përdorimi i Inteligjencës Artificiale në zona të ndjeshme si drejtësia kriminale dhe kujdesi shëndetësor duhet të rregullohet. Kjo është një marrje nga një raport nga Instituti AI…

Amazon pranon se i ka ekspozuar email adresat e disa përdoruesve
Teknologjia
188 views
Teknologjia
188 views

Amazon pranon se i ka ekspozuar email adresat e disa përdoruesve

Kosovalive 360 - 23/11/2018

Sekreti i njohur i Amazon-it përfshin përgjigjen e tij ndaj një çështjeje të re të sigurisë, duke mbajtur informacionin që mund t'i ndihmojë viktimat të mbrohen. Amazon…

Amazon akuzohet se u ka shkatërruar Krishtlindjet konsumatorëve
Lifestyle
218 views
Lifestyle
218 views

Amazon akuzohet se u ka shkatërruar Krishtlindjet konsumatorëve

Kosovalive 360 - 22/11/2018

Amazon po shpërndan artikuj në paketimin e tyre origjinal, gjë e cila i ka tmerruar konsumatorët të cilët e akuzojnë kompaninë për “prishjen” e Krishtlindjeve. Përderisa njerëzit…

Facebook, më së paku i besueshëm sipas amerikanëve
Teknologjia
260 views
Teknologjia
260 views

Facebook, më së paku i besueshëm sipas amerikanëve

Kosovalive 360 - 17/11/2018

Facebook është më së paku i besueshmi ndër të gjitha kompanitë kryesore teknologjike kur vjen fjala për ruajtjen e të dhënave të përdoruesve, sipas një sondazhi të…

Bernie Sanders dëshiron t`i rrisë pagat e sektorit privat
Ekonomia
201 views
Ekonomia
201 views

Bernie Sanders dëshiron t`i rrisë pagat e sektorit privat

Kosovalive 360 - 15/11/2018

Senatori Bernie Sanders ka në plan të nxjerrë legjislacionin me titull "The Stop Walmart Act" të enjten, që ka për qëllim ngritjen e pagave në gjigantin e…

Amazon do të hapë edhe dy seli në Nju Jork dhe Virxhinian Veriore
Teknologjia
250 views
Teknologjia
250 views

Amazon do të hapë edhe dy seli në Nju Jork dhe Virxhinian Veriore

Kosovalive 360 - 13/11/2018

Amazon.com sot do ta bëjë të ditur se ka zgjedhur Nju Jork-un dhe Virxhinian Veriore për selitë e saj të dyta, sipas një burimi të Reuters, duke…

Kërkohen incizimet e Amazon Echo për zbulimin e një vrasjeje
Teknologjia
207 views
Teknologjia
207 views

Kërkohen incizimet e Amazon Echo për zbulimin e një vrasjeje

Kosovalive 360 - 13/11/2018

Një gjykatës në SHBA i ka kërkuar Amazonit t`ia dorëzojë audio incizimet nga një Amazon Echo që ndodhej në një shtëpi ku vdiqën dy gra. Trupat e…

Librashitësit protestojnë pasi që Amazon largon AbeBooks
Kulture
236 views
Kulture
236 views

Librashitësit protestojnë pasi që Amazon largon AbeBooks

Kosovalive 360 - 08/11/2018

Qindra librashitës kanë marrur ‘pushim’ nga marketi i librave të përdorur shkaku që kjo kompani ka larguar punëtorë nga shtete si Rusia dhe Korea e Jugut. Motoja…

Samaira Mehta, programerja 10 vjeçare e Silicon Valley
Teknologjia
551 views
Teknologjia
551 views

Samaira Mehta, programerja 10 vjeçare e Silicon Valley

Kosovalive 360 - 29/10/2018

10 vjeçarja Samaira Mehta është bërë programere për t`i marrë lakmi në Silicon Valley. Kur ishte vetëm 8 vjeçe, e ndërtoi një lojë me enigma për t`i…

Amazon, Apple dhe Super Micro, kundërshtojnë raportin e Bloomberg
Teknologjia
324 views
Teknologjia
324 views

Amazon, Apple dhe Super Micro, kundërshtojnë raportin e Bloomberg

Kosovalive 360 - 23/10/2018

Dje, drejtorët e Amazon-it dhe prodhuesit të serverëve, Super Micro, kanë bërë thirrje që Bloomberg ta tërheqë raportin e publikuar më herët këtë muaj. Në raport thuhej…