00:00:00
22 Feb

Shpërthimi i një cigareje elektronike vret 24 vjeçarin

Shpërthimi i një cigareje elektronike shkaktoi vdekjen e një 24-vjeçari në Teksas.

Bateria e cigares shpërtheu kur William Brown u përpoq ta përdorte atë, duke dërguar copëza metalike në fytyrën dhe qafën e tij dhe duke ia prerë një arterie.

Ai vdiq dy ditë më vonë në spital, në atë që të paktën ishte vdekja e dytë e tillë në SHBA.

Mosfunksionimi i baterive të cigareve elektronike ka shkaktuar qindra e mijëra dëmtime të ngjashme, thonë raportet e SHBA.

Zyra e Ekzaminuesit të Mjekësisë të Tarrant County zbuloi të martën se copëza nga bateria eksploduese e cigares e dëmtoi kafkën e Brown, shkëputi arterien e tij karotide dhe përfundimisht shkaktoi vdekjen e tij më 29 janar.

Incidenti ndodhi në parkingun e një dyqani në Fort Worth, Teksas më 27 janar.

Ai u përpoq të përdorte cigaren në makinë kur bateria shpërtheu me forcë të mjaftueshme për të shkrirë plastikën në automjet dhe për të hedhur mbetjet metalike në fytyrën e z. Brown.

Mjekët dukeshin të paaftë për të hequr metalin kirurgjik. Z. Brown u vendos në koma, por përfundimisht vdiq.

Zonja Brown, e cila e rriti William Brown, i tha Star Telegram se nipi i saj, ishte vetëm disa javë larg ditëlindjes së tij të 25-të.

Ju pëlqen ky artikull? Klikoni këtu dhe na bëni like në Facebook për më shumë artikuj të tillë.