00:00:00
22 Mar

Japonia konfirmon se do t’i rikthehet peshkimit të balenave

Japonia do të largohet nga Komisioni Ndërkombëtar i Peshkimit të Balenave dhe do të rifillojë gjuetinë për herë të parë në më shumë se 30 vjet, tha qeveria të mërkurën, në një lëvizje që ka tërhequr kritika ndërkombëtare.

Flota e vendit do të rifillojë operacionet tregtare në korrik të vitit 2019, zëdhënësi kryesor i qeverisë, Yoshihide Suga, tha për vendimin për të sfiduar ndalimin global të vitit 1986 për gjueti komerciale balenash.

Suga u tha gazetarëve se flota e vendit do të kufizonte gjuetitë e saj në ujërat territoriale japoneze dhe në zonën ekskluzive ekonomike, duke shtuar se ekspeditat e saj të diskutueshme vjetore në Oqeanin Jugor – një burim kryesor i fërkimit diplomatik midis Tokios dhe Canberrës – do të përfundonin.

Ai tha se Japonia do të njoftojë zyrtarisht IWC për vendimin e saj deri në fund të vitit, gjë që do të thotë që tërheqja hyn në fuqi deri më 30 qershor.

Raportet e medias javën e kaluar se Japonia ishte gati të dilte nga komisioni prej 89 anëtarësh, shkaktoi një reagim të zemëruar nga qeveria australiane dhe konservatorët.

Ideja e Japonisë për rifillimin e gjuetisë gjuetie është e tmerrshme

Në një deklaratë të përbashkët të mërkurën, Ministri i Jashtëm i Australisë, Marise Payne dhe ministrja e mjedisit, Melissa Price, thanë se qeveria australiane ishte “jashtëzakonisht e zhgënjyer” që Japonia po tërhiqej nga komisioni dhe po rifillon tregtimin e balenave.

Ju pëlqen ky artikull? Klikoni këtu dhe na bëni like në Facebook për më shumë artikuj të tillë.