Djali i Michael Schumacher fiton garën e parë në të njëjtën qark si i ati

Njëzet e gjashtë vjet pasi Michael Schumacher fitoi garën e tij të parë Formula 1, i biri, Mick, ka gëzuar fitoren e tij të Formula 3 në të njëjtën qark.

Spa-Francorchamps është sinonim me familjen Schumacher, me Michaelin që debutoi për Jordaninë atje në 1991 dhe pati fitoren e tij të parë një vit më vonë për Benetton në të njëjtën rrugë.

Kjo ishte një fitore e parë për djalin 19-vjeçar Mick në 45 përpjekje në serinë F3.

“Duket se Spa është një vend i mirë për familjen Schumacher,” tha adoleshenti.

Duke folur për botimin gjerman të Sueddeutsche Zeitung, ai shtoi: “Unë jam shumë i lumtur për këtë fitore, e vetmja gjë që mund të them është “rrënqethje””.

Shoferi i Prema Powerteam Dallara-Mercedes arriti dy nga shokët e tij të skuadrës në pistë për të fituar nga i gjashti në rrjet, pasi gjithashtu pësoi një përplasje gjatë xhiros së hapjes në kushte të lagura të shtunën.

Ai tha se duke kaluar nëpër faza të vështira ishte “një forcë Schumacher në përgjithësi”, duke shtuar: “Unë besoj se atë e kam në gjene”.

Vitin e kaluar, në 25 vjetorin e fitimit të F1 nga Michael, Mick çoi një nga makinat e vjetra të babait të tij në një demonstratë përpara garës në qarkun belg.

“Ishte një kënaqësi e madhe për mua të ngas makinën dhe ishte emocionuese, argëtuese dhe mahnitëse. Ka shumë histori me të dhe unë jam shumë i lumtur që kam qenë në gjendje ta ngas atë”, tha ai për BBC Sport në atë kohë.

Michael Schumacher pësoi lëndime serioze në kokë në një aksident gjatë skijimit në vitin 2013 dhe nuk është parë në publik që prej asaj kohe.

Gjatë karrierës së tij, ai ka gëzuar 91 fitore në garë dhe shtatë tituj botërorë, me disa të fundit në Spa gjatë ngasjes për Ferrarin në 2004.

Ju pëlqen ky artikull? Klikoni këtu dhe na bëni like në Facebook për më shumë artikuj të tillë.