Thellohet bashkëpunimi ekonomik mes Kosovës dhe Japonisë
Ekonomia
119 views
Ekonomia
119 views

Thellohet bashkëpunimi ekonomik mes Kosovës dhe Japonisë

Kosovalive 360 - 13/12/2018

Ministri i Zvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka qëndroi në Tokio të Japonisë ku u takua me zyrtarë të lartë shtetëror për të siguruar përkrahje për projekte të ndryshme…

Starton “Njësia B1”, KEK në prodhim me kapacitete të plota
Ekonomia
113 views
Ekonomia
113 views

Starton “Njësia B1”, KEK në prodhim me kapacitete të plota

Kosovalive 360 - 13/12/2018

Pas një remonti kompleks, "Njësia B1" e Termocentralit "Kosova B" është kthyer në prodhim. Korporata Energjetike e Kosovës (KEK) nga sot është në prodhim me kapacitete të…

Trump thotë se mund të përfshihet në rastin e Huawei
Ekonomia
157 views
Ekonomia
157 views

Trump thotë se mund të përfshihet në rastin e Huawei

Kosovalive 360 - 12/12/2018

Presidenti Donald Trump tha se ai do të ndërhynte në përpjekjet e SHBA për të ekstraduar  shefin ekzekutiv e Huawei Technologies,  Meng Wanzhou nëse kjo do e…

Riarrestohet drejtori i Nissan, Carlos Ghosn
Ekonomia
166 views
Ekonomia
166 views

Riarrestohet drejtori i Nissan, Carlos Ghosn

Kosovalive 360 - 11/12/2018

Autoritetet japoneze kanë paditur ish-drejtorin e Nissan, Carlos Ghosn, për drejtim të keq financiar, tri javë pasi që biznesmeni u arrestua. Ish shefi ekzekutiv i kompanisë së…

Bien çmimet vjetore të shtëpive për 1.4% në Mbretërinë e Bashkuar
Ekonomia
143 views
Ekonomia
143 views

Bien çmimet vjetore të shtëpive për 1.4% në Mbretërinë e Bashkuar

Kosovalive 360 - 10/12/2018

Rritja vjetore e çmimeve të shtëpive në Mbretërinë e Bashkuar u ngadalësua me shkallën më të ulët për gjashtë vite me vlera të pronës që mezi ndryshuan…

OEAK: Angazhim i ulët i Qeverisë në luftimin e korrupsionit
Ekonomia
143 views
Ekonomia
143 views

OEAK: Angazhim i ulët i Qeverisë në luftimin e korrupsionit

Kosovalive 360 - 09/12/2018

Në ditën ndërkombëtare kundër korrupsionit, Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë shpreh shqetësimin lidhur me transparencën në rënie dhe angazhimin e ulët të Qeverisë së vendit dhe të…

Lluka në Slloveni për të rritur bashkëpunimin ekonomik
Ekonomia
147 views
Ekonomia
147 views

Lluka në Slloveni për të rritur bashkëpunimin ekonomik

Kosovalive 360 - 07/12/2018

Investimet qindra milionëshe ishin temat e diskutimit gjatë takimeve që ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka zhvilloi me investitorë potencial, ministra e përfaqësues të bizneseve gjatë vizitës…

Kanadaja po kërkon mbushjen e 430,000 vendeve të lira të punës
Ekonomia
322 views
Ekonomia
322 views

Kanadaja po kërkon mbushjen e 430,000 vendeve të lira të punës

Kosovalive 360 - 06/12/2018

Një grup biznesi paralajmëroi të martën se zvogëlimi i punëve në Kanada po thellohet, me më shumë se 430,000 punë në firma të mëdha dhe të mesme…

Jep dorëheqje shefi i Crossrail dhe HS2
Ekonomia
141 views
Ekonomia
141 views

Jep dorëheqje shefi i Crossrail dhe HS2

Kosovalive 360 - 06/12/2018

Shefi i programeve Crossrail dhe HS2, dy nga projektet më të mëdha të infrastrukturës së Britanisë, ka dhënë dorëheqje nga të dy rolet. Sir Terry Morgan, 70…

OEAK: Sektori bankar në Kosovë vazhdon të jetë i qëndrueshëm
Ekonomia
147 views
Ekonomia
147 views

OEAK: Sektori bankar në Kosovë vazhdon të jetë i qëndrueshëm

Kosovalive 360 - 06/12/2018

Pavarësisht faktit se zhvillimet dhe përmirësimet e bëra në sektorin bankar kanë rezultuar gjatë viteve të fundit në zhvillim të qëndrueshëm ekonomik në Kosovë, ende duhet të…