00:00:00
17 Feb
Akuzohet një burrë për keqtrajtim gjatë transmetimit direkt
Teknologjia
267 views
Teknologjia
267 views

Akuzohet një burrë për keqtrajtim gjatë transmetimit direkt

Kosovalive 360 - 10/12/2018

Një djalë nga Sindnei është akuzuar pasi ishte dëgjuar duke e sulmuar një grua gjatë një videoje live në lojën tejet të famshme Fortnite. 26-vjeçari i cili…

Bien çmimet vjetore të shtëpive për 1.4% në Mbretërinë e Bashkuar
Ekonomia
282 views
Ekonomia
282 views

Bien çmimet vjetore të shtëpive për 1.4% në Mbretërinë e Bashkuar

Kosovalive 360 - 10/12/2018

Rritja vjetore e çmimeve të shtëpive në Mbretërinë e Bashkuar u ngadalësua me shkallën më të ulët për gjashtë vite me vlera të pronës që mezi ndryshuan…

Australia miraton ligjin për çasje në mesazhe të koduara
Teknologjia
554 views
Teknologjia
554 views

Australia miraton ligjin për çasje në mesazhe të koduara

Kosovalive 360 - 07/12/2018

Australia ka miratuar ligje kontroverse rë dizajnuara për t`i detyruar kompanitë teknologjike t`u garantojnë agjencive të sigurisë dhe policisë çasje në mesazhet e koduara. Qeveria thotë se…

Vozitja me Waymo One – veturat e para pa shofer nga Google
Teknologjia
415 views
Teknologjia
415 views

Vozitja me Waymo One – veturat e para pa shofer nga Google

Kosovalive 360 - 07/12/2018

Waymo, dega e Alphabet që prodhon vetura që vozisin vetë e ka lansuar shërbimin autonom të palicensuar të vozitjes në periferitë e Phoenix-it të mërkurën – një…

Google dhe Amazon pritet të sjellin versionet e tyre për AirPods
Teknologjia
420 views
Teknologjia
420 views

Google dhe Amazon pritet të sjellin versionet e tyre për AirPods

Kosovalive 360 - 07/12/2018

Ka një numër alternativash të AirPods në treg  - por theksoi se analisti i Apple Ming-Chi Kuo beson se do të kemi edhe më shumë. Ai u…

Inteligjenca Artificiale ka nevojë për rregullime thonë ekspertët
Teknologjia
415 views
Teknologjia
415 views

Inteligjenca Artificiale ka nevojë për rregullime thonë ekspertët

Kosovalive 360 - 07/12/2018

Përdorimi i Inteligjencës Artificiale në zona të ndjeshme si drejtësia kriminale dhe kujdesi shëndetësor duhet të rregullohet. Kjo është një marrje nga një raport nga Instituti AI…

Microsoft lansoi versionin e ri të Outlook për iOS
Teknologjia
285 views
Teknologjia
285 views

Microsoft lansoi versionin e ri të Outlook për iOS

Kosovalive 360 - 07/12/2018

Microsoft e ka lansuar një version të ri të aplikacionit mobil Outlook për iOS. Përderisa rifreskimet e mëdha të aplikacioneve zakonisht përfshijnë shumë karakteristika të reja, Microsoft…

Kanadaja po kërkon mbushjen e 430,000 vendeve të lira të punës
Ekonomia
501 views
Ekonomia
501 views

Kanadaja po kërkon mbushjen e 430,000 vendeve të lira të punës

Kosovalive 360 - 06/12/2018

Një grup biznesi paralajmëroi të martën se zvogëlimi i punëve në Kanada po thellohet, me më shumë se 430,000 punë në firma të mëdha dhe të mesme…

Facebook ka bërë marrëveshje sekrete për të dhënat e përdoruesve
Teknologjia
305 views
Teknologjia
305 views

Facebook ka bërë marrëveshje sekrete për të dhënat e përdoruesve

Kosovalive 360 - 06/12/2018

Emailat e shkruar nga shefi i Facebook-ut dhe zëvendësit e tij tregojnë se firma ka arritur marrëveshje të fshehta për t`u dhënë disa krijuesve çasje të veçantë…

Jep dorëheqje shefi i Crossrail dhe HS2
Ekonomia
230 views
Ekonomia
230 views

Jep dorëheqje shefi i Crossrail dhe HS2

Kosovalive 360 - 06/12/2018

Shefi i programeve Crossrail dhe HS2, dy nga projektet më të mëdha të infrastrukturës së Britanisë, ka dhënë dorëheqje nga të dy rolet. Sir Terry Morgan, 70…