00:00:00
17 Feb

7 përfitimet shëndetësore të mandarinës

Këtu janë 7 përfitime shëndetësore të mandarinës:

  1. Mandarina mund të ndihmojë në përmirësimin e funksionit njohës.

Disa komponente të mandarinave, të tilla si kaliumi, folati dhe antioksidantë të ndryshëm janë të njohur për përfitime neurologjike. Folati ka qenë i njohur për të reduktuar sëmundjen e Alzheimer dhe rënien njohëse. Kaliumi ka qenë i lidhur me rritjen e rrjedhjes së gjakut në tru dhe rrit ndjenjën, përqendrimin dhe aktivitetin nervor.

Gjithashtu, mandarinat janë të ngarkuar me vitaminë B6. Mungesa e të cilës qon në depresion dhe vjellje . Sigurohuni që të mos konsumoni shumë.

  1. Mandarinat janë të dobishme për gratë shtatzëna dhe foshnjat e tyre.

Mandarina është një burim i mirë i kompleksit të vitaminës B si folati. Folati ka treguar të ndihmojë në formimin e tubave nervor dhe formimin e qelizave të kuqe të gjakut në foshnjat. Një mungesë e acidit folik në gratë shtatzëna mund të çojë në lindjen e foshnjave nën peshë dhe gjithashtu mund të rezultojë në defekte të tubave nervor tek të porsalindurit.

  1. Mandarina mund të ndihmojë në mbajtjen e një presioni të shëndetshëm të gjakut.

Mandarinat janë të mbushura me kalium dhe një përmbajtje të ulët të natriumit. Është i njohur për shkak të përmbajtjes së lartë të kaliumit. Një mandarinë e madhe përmban 199 miligramë kaliumi, krahasuar me 2.4 miligramë natriumi. Kjo ndihmon që enët e gjakut të relaksohen dhe të mbajnë presionin e duhur të gjakut.

  1. Mandarinë mund të kontribuojë në përmirësimin e shëndetit të zemrës.

Fibra, vitamina C, vitamina B6 dhe kaliumi janë njohur për të përmirësuar shëndetin e zemrës.

  1. Mandarina mund t’ju ndihmojë të luftoni infeksionet.

Një mandarinë e madhe ka 53 përqind të kërkesave ditore të vitaminës C. Vitamina C është një antioksidant i fuqishëm natyral që ndihmon trupin të zhvillojë rezistencë ndaj agjentëve infektivë dhe eliminon kancerin që shkakton radikalet e lira në trup.

  1. Mandarinat janë të mira për flokët dhe lëkurën.

Marrja adekuate e vitaminës C jo vetëm ndihmon në luftimin e infeksionit, por gjithashtu mund të krijojë dhe mbajë kolagjenin, një proteinë esenciale që gjendet në flokë dhe lëkurë. Gjithashtu, mandarina përmban vitaminë A.

  1. Mandarina mund të ndihmojë në përmirësimin e tretjes.

Mandarina është një burim i shkëlqyeshëm i fibrave. Dita e rekomanduar e marrjes së fibrave dietike për meshkujt dhe femrat janë përkatësisht 38 gramë dhe 25 gramë. Fibra mund të ndihmojë në parandalimin e kapsllëkut, duke ndihmuar që lëvizjet tuaja të zorrëve të menaxhohen më lehtë.

Ju pëlqen ky artikull? Klikoni këtu dhe na bëni like në Facebook për më shumë artikuj të tillë.