Më të lexuarat

Më të lexuarat

“Wikigap” trajton ndërlidhjen e barazisë gjinore me paqen dhe sigurinë në botë
                              
1102 views
                              
1102 views

“Wikigap” trajton ndërlidhjen e barazisë gjinore me paqen dhe sigurinë në botë

Kosovalive 360 - 30/05/2018

UN Women në partneritet me Ambasadën Suedeze në Prishtinë dhe Kosovalive, organizuan ngjarjen “Wiki-Edit-A-Thon” (maratona e editimit në wiki) me qëllim që rritet numri i zërave të…

Kurz: Ju përkrahim në liberalizimin e vizave, të avancojmë bashkëpunimin ekonomik
                              
1067 views
                              
1067 views

Kurz: Ju përkrahim në liberalizimin e vizave, të avancojmë bashkëpunimin ekonomik

Kosovalive 360 - 29/05/2018

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, së bashku me zëvendëskryeministrin e parë, Behgjet Pacolli janë pritur në Bundeskanlzeramt, nga kancelari austriak, Sebastian Kurz. Në këtë takim…

Vorbulla e lajmeve të rrjeshme
Lajme
12665 views
Lajme
12665 views

Vorbulla e lajmeve të rrjeshme

Kosovalive 360 - 27/06/2018

Po të gjykohej situata në një vend në bazë të ballinave të gazetave me tirazh më të madh, Serbia përditë ballafaqohet me konspiracionet e fuqive të mëdha…

Si ta organizosh mahallën?
                              
11030 views
                              
11030 views

Si ta organizosh mahallën?

Kosovalive 360 - 10/07/2018

“Fushata #PërTëMirën është një iniciativë vullnetare, që ka për qëllim inspirimin dhe edukimin e qytetarëve për të rritur kontributin shoqëror” Fushata #PërTëMirën do t’i ketë tre komponente:…

“Zyrtarë për mosqasje në dokumente publike”
                              
2894 views
                              
2894 views

“Zyrtarë për mosqasje në dokumente publike”

Kosovalive 360 - 27/06/2018

  KosovaLive - Sipas raportit të fundit të Zyres për Shërbime Publike të Qeverisë së Kosovës nga viti 2016, 90 për qind të kërkesave për qasje apo…

Ujërat nëntokësore dhe rëndësia e tyre
Ekonomia
2624 views
Ekonomia
2624 views

Ujërat nëntokësore dhe rëndësia e tyre

Kosovalive360 - 03/08/2018

Ndotja e ujërave është problem global që po shfaqet si në vendet e zhvilluara edhe ato në zhvillim. Me dy të tretat e siperfaqës së tokës mbuluar…

Televizionet në kthetrat e besimit
                              
2551 views
                              
2551 views

Televizionet në kthetrat e besimit

Kosovalive 360 - 03/07/2018

TV TELMA – qershor 2018 – Në kohën e lajmeve të rrejshme, besimi në mediat në Maqedoni është në rënie. Në Raportin e Bashkimit Evropian të Transmetuesve (European…

Mitrovicasit e rinj kapërcejnë “urat”, thyejnë paragjykimet përmes aktiviteteve të përbashkëta
Global Girl Media Kosovo
1651 views
Global Girl Media Kosovo
1651 views

Mitrovicasit e rinj kapërcejnë “urat”, thyejnë paragjykimet përmes aktiviteteve të përbashkëta

Kosovalive 360 - 06/12/2017

Dyzet të rinj, 20 shqiptarë dhe po aq serbë, këto ditë janë duke mësuar bashkë gjuhën angleze, aty buzë urës së lumit Ibër, i cili që nga…

Komunikimi (jo)ekzistues i serviseve publike dhe qytetarëve
                              
1562 views
                              
1562 views

Komunikimi (jo)ekzistues i serviseve publike dhe qytetarëve

Kosovalive 360 - 25/07/2018

str   BETA-korrik 2018-  Ndikimi i qytetarëve në politikën redaktuese të servisit publik në Serbi tradicionalisht reduktohet në protesta në rrugë, zakonisht të organizuara me ftesë të…

Edukimi special për sektorin joqeveritar dhe mediat e pavarura
                              
1481 views
                              
1481 views

Edukimi special për sektorin joqeveritar dhe mediat e pavarura

Kosovalive 360 - 06/07/2018

Sa Druge Strane - qershor 2018 – Pushteti në Republika Srpska ka ndërmend të sjellë Ligjin mbi transparencën e punës së organizatave jofitimprurëse, që do të ishte…

Vendi i lajmeve të rrejshme
Video
1274 views
Video
1274 views

Vendi i lajmeve të rrejshme

Kosovalive 360 - 27/04/2018

https://youtu.be/vMJtGEVJG5U

Kosova e përkushtuar për partneritet politik dhe strategjik me Kroacinë, thotë Haradinaj
Lajme
1168 views
Lajme
1168 views

Kosova e përkushtuar për partneritet politik dhe strategjik me Kroacinë, thotë Haradinaj

Kosovalive 360 - 28/05/2018

Bashkëpunimi politik, fuqizimi bashkëpunimit ekonomik ndërmjet Kosovës dhe Kroacisë dhe ndërtimi i raporteve të mira fqinjësore, ishin disa nga temat që kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush…

Liza në “Botën e Diasporës”
                              
1163 views
                              
1163 views

Liza në “Botën e Diasporës”

Kosovalive 360 - 19/07/2018

Mbiemri vullnetar rrjedhë nga emri vullnet, që tregon për një person që ka vullnet për të dhënë a për të bërë diçka me dëshirë. Kjo vlerë e…

Kosova dhe Tirana në listën e vendeve që duhet vizituar në 2018
Kulture
1042 views
Kulture
1042 views

Kosova dhe Tirana në listën e vendeve që duhet vizituar në 2018

Kosovalive 360 - 28/05/2018

Kosova u radhit si vendi i katërt në listën “Best In Europe” nga Lonely Planet për vitin 2018. Vendet që i paraprijnë Kosovës janë: Emilia- Romagna në…

Arrestohen hakerët që modifikuan videot e Vevo-s në YouTube
Teknologjia
1042 views
Teknologjia
1042 views

Arrestohen hakerët që modifikuan videot e Vevo-s në YouTube

Kosovalive 360 - 28/05/2018

Dy qytetarë 18-vjeçarë të Francës u arrestuan në Paris dhe u ngarkuan me akuza për krime lidhur me hakimin e llogarive Vevo në YouTube muajin e kaluar…

Autizmi: Paragjykimet, fshehjet, pranimi…
                              
1030 views
                              
1030 views

Autizmi: Paragjykimet, fshehjet, pranimi…

Kosovalive 360 - 02/05/2018

Besa Muçaj, shenjat e para të autizmit te djali i saj i kishte vërejtur që kur ai ishte rreth 4 vjeç. Pas dy vitesh ajo kishte vërtetuar…

I pavlerësuar e i shikuar si “luks”, arti ende mbetet jo shumë fitimprurës
                              
1026 views
                              
1026 views

I pavlerësuar e i shikuar si “luks”, arti ende mbetet jo shumë fitimprurës

Kosovalive 360 - 16/04/2018

Për Rrushe Hysenin, studente e vitit të dytë të artit, arti në Kosovë vlerësohet pak, edhe nga arsyeja se nuk ka njerëz që e vlerësojnë apo merren…

Nënshkruhet marrëveshja për restaurimin e Qendrës Historike të Prizrenit
                              
1002 views
                              
1002 views

Nënshkruhet marrëveshja për restaurimin e Qendrës Historike të Prizrenit

Kosovalive 360 - 28/05/2018

Në kryeqytetin historik të Prizrenit, vendim që tashmë e ka marrë Qeveria e Kosovës, u nënshkrua letra e marrëveshjes për hartimin e planit për revitalizimin dhe integrimin…

Kampanja #Për të mirën, ndau çmimet për ndryshimtarët
                              
951 views
                              
951 views

Kampanja #Për të mirën, ndau çmimet për ndryshimtarët

Kosovalive 360 - 24/07/2018

Fjolla Hajrizaj- Të hënën duke filluar nga ora 20:00, në KinoArmata u mbajt ceremonia e ndarjes së 6 çmimeve për ndryshimtarët * njerëzit që kanë bërë ndryshime…

Pajisja Alexa e Amazonit përgjon bisedën e një çifti dhe ia dërgon një kontakti të tyre
Teknologjia
862 views
Teknologjia
862 views

Pajisja Alexa e Amazonit përgjon bisedën e një çifti dhe ia dërgon një kontakti të tyre

Kosovalive 360 - 25/05/2018

Një familje nga Portland e kontaktoi Amazonin për të hulumtuar pasi që thonë se një bisedë private në shtëpinë e tyre ishte incizuar nga pajisja e mençur…