KosovaLive360

Vajze degjohu

image

e mërkurë, 20 Shtator, 2017

Një “natë e yjeve” për mundësinë e ngritjes profesionale të të rinjve kosovarë

Teuta Avdimetaj, 26-vjeçare, në vitin 2013 ka diplomuar në American University of Kosova (AUK) në degën ekonomi dhe statistikë. Pas diplomimit ka punuar dy vjet si asistente ekzekutive e presidentes Atifete Jahjaga, dhe në nivelin master ka përfituar bursë nga Fondi Kosovaro-Amerikan për Edukim (KAEF) në Programin e Sigurisë Ndërkombëtare në Universitetin e Xhorxhtaun në

e martë, 19 Shtator, 2017

Mospajtimi me fatin dhe vullneti e bëri “grua të fortë”

Sabrije Zeqaj nga fshati Strellc i Ulët i Deçanit qe 47 vjet është në karrocë.  Por jeta e saj e përditshme nuk i ngjan shumë jetës së personave me nevoja të veçanta. Ajo jeton një jetë me

e martë, 12 Shtator, 2017

Preferojnë udhëtimin me tren, por ku me gjetë trenin?

Studenti 24 vjeçar nga Peja, Dardan Dervishaj tregon se ka udhëtuar me tren çdo fundjavë, nga qyteti i tij në Prishtinë dhe anasjelltas. Ai thotë se udhëtimi me tren ka qenë komod, çmimi i volitshëm dhe oraret

e mërkurë, 30 Gusht, 2017

Rrugëtimi nga fëmijë i adoptuar në një punëtore të seksit

Si vajzë e vogël M.K. nga Prizreni ëndërronte të jetë një frizere e zonja që do t’i rregullonte këngëtaret e njohura. Sot është 21-vjeçare, jeton në Pejë dhe nuk punon. Nuk e ka të përfunduar as shkollën

e dielë, 27 Gusht, 2017

Kohabitimi i alkoolit me dy kulturat në zemër të kryeqendrës

Në një nga lagjet më të njohura në qendrën e Prishtinës -“4 Llullat”, vështirë që gjen ndonjë dyqan ose market për të blerë pije alkoolike. Xhejlane Gashi, 32-vjeҫare banore e kësaj lagjeje, konsideron se mungesa e këtyre

e mërkurë, 23 Gusht, 2017

Të jetosh me paratë nga shitja e skrapit

Rrahim Kurteshin, 64 vjeç nga Fushë Kosova, çdo ditë mundeni me gjetë afër kontejnerëve në Prishtinë. Ai e siguron mbijetesën duke grumbulluar skrap (materiale të riciklueshme).  Për Kurteshin nuk ka rëndësi se çfarë temperatura janë apo se

Faqe 1 nga 24 1 2 3 4 5 6 24