KosovaLive360

Teknologji

image

e enjte, 20 Korrik, 2017

Aplikacioni kosovar për telefona të menҫur për edukim seksual

Dea Rexhepi është rritur në një familje që ka diskutuar lirshëm për gjithҫka, përfshirë edhe temat seksuale. Ajo nuk hezitoi asnjëherë të bënte pyetje për trupin e saj dhe shëndetin mendor. “Unë lexoja gjithnjë kapitullin në librin e biologjisë dhe pyesja prindërit dhe motrat, që ishin më të vjetra se unë, për gjërat që unë [më shumë]

e enjte, 6 Korrik, 2017

DOKU.TECH-u vazhdon me edicionin tradicional gjatë DokuFest-it në Prizren

Me datën 05 Gusht, konferenca teknologjike DOKU.TECH do të mbahet në Kino Lumbardhi në Prizren si pjesë e festivalit te filmit, DokuFest. Për të katërtin vit me rradhë, DOKU.TECH-u sjell mendjet më të ndritura fushën e teknologjisë, inovacionit dhe dizajnit në Kosovë për të diskutuar Frikën, Shpresën dhe Gjithcka në Ndërmjet. DOKU.TECH është një ndër [më shumë]

e mërkurë, 7 Qershor, 2017

DOKU.TECH: Një ndër ngjarjet kryesore teknologjike po vjen në Prishtinë

DOKU.TECH, konferenca më e rëndësishme e teknologjisë në Ballkan po vjen për herë të parë në Prishtinë, duke sjellë disa prej mendjeve më kurioze  të botës për të diskutuar mënyrat në të cilat teknologjia formëson shoqëritë dhe jetët tona. Përgjatë të Shtunës dhe të Dielës, festivali do të prezantojë 15 folës, 3 ekspozita, 9 punëtori, [më shumë]

e enjte, 16 Shkurt, 2017

Nismat në teknologjinë informative nuk po mbesin vetëm ide

Njëri nga themeluesit e kompanisë kosovare Formon, Drin Hadri, kompani që prodhon printerë 3D, tregon se idea fillestare kishte qenë që të ofrojnë printimin si shërbim, mirëpo pasi u pajisën me një printer  të tillë, erdhën në përfundim se më shumë interesim kishte për vet printerin se sa për shërbimin. Ata krijuan prototipin e printerit [më shumë]

e mërkurë, 8 Shkurt, 2017

Samsung prezantoi serinë e re të telefonave Galaxy A në Prishtinë

Modelet e reja të telefonave të mençur janë pasuruar me dizajn të bukur, kamerë të përmirësuar dhe veçori shtesë që do ta bëjnë më të lehtë dhe më të thjeshtë përvojën ditore të përdoruesve. Prishtinë, 08 shkurt 2017 – Samsung Electronics Co., Ltd ka prezantuar sot serinë më të re të telefonave Galaxy A 2017, ku [më shumë]

e premte, 11 Nëntor, 2016

Programet për menaxhimin e pemishteve

Bujqësia çdo ditë e më shumë është duke u zhvilluar. Në ditet e sotme përdorimi i teknologjisë së avancuar është i madh, edhe tek ne në Kosovë ka filluar që të përdoren programe të avancuara. Programet i mundësojnë fermerit menaxhimin e pemishtes: planifikimin, monitorimin e motit dhe gjetjen e sëmundjeve, të dhënat mbi ekonomizimin e [më shumë]

Faqe 1 nga 193 1 2 3 4 5 6 193