KosovaLive360

Kulturë

image

e mërkurë, 29 Mars, 2017

Ismail Kadare, laureat i Çmimit Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, sot, në konsultim me Këshillin e Librit, ka vendosur që Çmimi Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe” t’i jepet shkrimtarit Ismail Kadare, për kontributin e madh dhënë letërsisë shqipe dhe asaj botërore. Ky çmim i veçantë, jepet për personalitet, të cilët, me veprën e tyre, kanë ushtruar një ndikim esencial

e mërkurë, 22 Mars, 2017

Ylli i muzikës, violinisti Iskandar Widjaja do të performojë në DAM Festival 2017

Violinisti Iskandar Widjaja do të performojë në kuadër të edicionit të 12-të të Festivalit DAM. Widjaja do të paraqitet përpara publikut prishtinas më 4 prill në mbrëmjen e pestë të festivalit. Ylli i muzikës klasike e ka

e mërkurë, 15 Mars, 2017

MKRS-ja nënshkruan memorandum me Aleancën Franceze në Prishtinë

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka nënshkruar sot memorandum bashkëpunimi me Aleancën Franceze në Prishtinë. Qëllimi i këtij memorandumi është mbështetja financiare për projektet e “Promovimit të Frankofonisë në Kosovë”,  siç janë: Java e Frankofonisë, Festa

e martë, 14 Mars, 2017

Festivali DAM nis më 31 mars, zbulon imazhin e edicionit e 12-të

Dymbëdhjetë lodra në formë të patës, me ngjyrë rozë, janë imazhi i posterit, në të cilin po ashtu është shtruar pyetja: “Unë jam instrument muzikor?”. Imazhi i Festivalit të 12-të Ndërkombëtar të Muzikës Klasike dhe Eksperimentale shënon bashkëpunimin

e martë, 14 Mars, 2017

MKRS-ja themeloi çmimin ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka themeluar një çmim të veçantë për personalitet, të cilët, me veprën e tyre, kanë ushtruar një ndikim esencial në emancipimin e shoqërisë, ngritjen dhe vetëdijesimin e përgjithshëm për vlerat emancipuese,

e hënë, 13 Mars, 2017

Fillon ‘Rrugëtim prej Kampioni’

Dokumentari i cili flet për rrugëtimin e legjendës së Bodibilldingut shqiptar, Idriz Humolli ka filluar xhirimet sot me 11 mars 2017 në Pallatinë e Rinisë në Prishtinë. ‘Rrugëtim prej Kampioni’ me regji nga Kushtrim Kadriu dhe me

Faqe 1 nga 971 1 2 3 4 5 6 971