Të fundit

Të fundit

“Wikigap” trajton ndërlidhjen e barazisë gjinore me paqen dhe sigurinë në botë
                              
700 views
                              
700 views

“Wikigap” trajton ndërlidhjen e barazisë gjinore me paqen dhe sigurinë në botë

Kosovalive 360 - 30/05/2018

UN Women në partneritet me Ambasadën Suedeze në Prishtinë dhe Kosovalive, organizuan ngjarjen “Wiki-Edit-A-Thon” (maratona e editimit në wiki) me qëllim që rritet numri i zërave të…

Kurz: Ju përkrahim në liberalizimin e vizave, të avancojmë bashkëpunimin ekonomik
                              
715 views
                              
715 views

Kurz: Ju përkrahim në liberalizimin e vizave, të avancojmë bashkëpunimin ekonomik

Kosovalive 360 - 29/05/2018

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, së bashku me zëvendëskryeministrin e parë, Behgjet Pacolli janë pritur në Bundeskanlzeramt, nga kancelari austriak, Sebastian Kurz. Në këtë takim…

LDK: Telegram ngushëllimi me rastin e vdekjes së prof. Hajzer Krasniqi
Lajme
218 views
Lajme
218 views

LDK: Telegram ngushëllimi me rastin e vdekjes së prof. Hajzer Krasniqi

Kosovalive 360 - 24/06/2018

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka dërguar telegram ngushëllimi familjes Krasniqi, me rastin e vdekjes së ish-kryetarit të Komunës së Vushtrrisë dhe ish-kryetarit të Degës së LDK-së…

Pacolli uron Madagaskarin në 58 vjetorin e Pavarësisë, e falenderon për njohjen
                              
200 views
                              
200 views

Pacolli uron Madagaskarin në 58 vjetorin e Pavarësisë, e falenderon për njohjen

Kosovalive 360 - 24/06/2018

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, i ka përcjellur urimet më të sinqerta popullit dhe përfaqësuesve të Institucioneve të Republikës së Madagaskarit përderisa ata…

Presidenti Thaçi udhëtoi për në Bruksel
                              
242 views
                              
242 views

Presidenti Thaçi udhëtoi për në Bruksel

Kosovalive 360 - 23/06/2018

Me ftesë të përfaqësueses së lartë për Politikë të Jashtme dhe për Siguri të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar…

Kosova për herë të parë në takimin e Komisionit të Venedikut
Lajme
273 views
Lajme
273 views

Kosova për herë të parë në takimin e Komisionit të Venedikut

Kosovalive 360 - 22/06/2018

Që nga shpallja e Pavarësisë se Republikës së Kosovës dhe anëtarësimit në Komisionin e Venedikut që nga viti 2014, për herë të parë një delegacion zyrtar i…

Haradinaj: Investimi në energji alternative është punë e dobishme për Kosovën
Ekonomia
272 views
Ekonomia
272 views

Haradinaj: Investimi në energji alternative është punë e dobishme për Kosovën

Kosovalive 360 - 22/06/2018

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, mori pjesë në përurimin e fluturakeve të para të prodhimit të rrymës me erë, të cilat po bëhen nga kompania…

Bashkohen gratë, themelohet Koalicioni për Barazi
Lajme
225 views
Lajme
225 views

Bashkohen gratë, themelohet Koalicioni për Barazi

Kosovalive 360 - 22/06/2018

Në Hotel 'Sirius' në Prishtinë, gjatë nismës "Fuqizimi i Pjesëmarrjes së Grave në Politikë dhe Vendimmarrje në Kosovë", gratë në politikë në nivelin qendror dhe lokal, organizatat…

Gent Begolli, kryeshef ekzekutiv i Telekomit të Kosovës
Ekonomia
233 views
Ekonomia
233 views

Gent Begolli, kryeshef ekzekutiv i Telekomit të Kosovës

Kosovalive 360 - 22/06/2018

Bordi i Drejtorëve i Telekomit të Kosovës Sh.A në mbledhjen e fundit, unanimisht ka vendosur që për pozitën e kryeshefit ekzekutiv të Telekomit të Kosovës të zgjidhet…

Delawie: Kosova ka të ardhme evropiane vetëm nëse Gjykatat janë të pavarura, të pa korruptuara
                              
248 views
                              
248 views

Delawie: Kosova ka të ardhme evropiane vetëm nëse Gjykatat janë të pavarura, të pa korruptuara

Kosovalive 360 - 22/06/2018

Në kuadër të "Javës Kundër Korrupsionit" të mbështetur nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Kosovë, koalicioni i organizatave joqeveritare (OJQ) "Java Kundër Korrupsionit…

MPJ: Liberia rikonfirmon zyrtarisht marrëdhëniet bilaterale me Kosovën
                              
254 views
                              
254 views

MPJ: Liberia rikonfirmon zyrtarisht marrëdhëniet bilaterale me Kosovën

Kosovalive 360 - 22/06/2018

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës njofton mediat vendore se Qeveria e Republikës së Liberisë nëpërmjet një deklarate zyrtare për media “ka hedhur poshtë…

Veseli: Komuniteti egjiptian ka dhënë kontribut të çmuar në ndërtimin e bashkëjetesës ndëretnike
Lajme
197 views
Lajme
197 views

Veseli: Komuniteti egjiptian ka dhënë kontribut të çmuar në ndërtimin e bashkëjetesës ndëretnike

Kosovalive 360 - 22/06/2018

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka pritur qytetarë të komunitetit egjiptian, në kuadër të shënimit të Javës egjiptiane në Kosovë. Veseli tha se Kosova është shtet ku…

Hoxha paraqiti tri kërkesa për miratim dhe listën e rekomandimeve që burojnë nga raporti i vendit
Lajme
238 views
Lajme
238 views

Hoxha paraqiti tri kërkesa për miratim dhe listën e rekomandimeve që burojnë nga raporti i vendit

Kosovalive 360 - 22/06/2018

Në mbledhjen e Kabinetit qeveritar, ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka paraqitur për miratim tri kërkesa. Të tri kërkesat u miratuan, më pastaj ajo ka informuar…

ATK publikon listën e tatimpaguesve borxhlinj
Ekonomia
254 views
Ekonomia
254 views

ATK publikon listën e tatimpaguesve borxhlinj

Kosovalive 360 - 22/06/2018

Administrata Tatimore e Kosovës pas paralajmërimit të cilin e kishte bërë në muajin janar të këtij viti, se do të bëhet publike lista e tatimpaguesve të cilët…

Haradinaj: Komuniteti egjiptian pjesë e të gjitha proceseve shtetndërtuese të Kosovës
Lajme
173 views
Lajme
173 views

Haradinaj: Komuniteti egjiptian pjesë e të gjitha proceseve shtetndërtuese të Kosovës

Kosovalive 360 - 22/06/2018

Kryeministri, Ramush Haradinaj, priti në takim përfaqësues të komunitetit egjiptian, të kryesuar nga deputeti i Kuvendit të Kosovës, Veton Berisha, si dhe përfaqësues nga shteti Egjiptian, të…

Fisnik Ademi zgjedhet kryetar i Këshillit Drejtues së TKK-së
Kulture
232 views
Kulture
232 views

Fisnik Ademi zgjedhet kryetar i Këshillit Drejtues së TKK-së

Kosovalive 360 - 22/06/2018

Aktori Fisnik Ademi është kryetari i radhës i Këshilli Drejtues të Teatrit Kombëtar të Kosovës. Ai është zgjedhur në mbledhjen e mbajtur të enjten. Anëtarët Shkëlqim Millaku,…

Vdes konsulli i Kosovës në Mal të Zi, Xhafer Ahmeti
                              
193 views
                              
193 views

Vdes konsulli i Kosovës në Mal të Zi, Xhafer Ahmeti

Kosovalive 360 - 22/06/2018

Ka vdekur Xhafer Ahmeti, konsuli i Kosovës në Mal të Zi, pasi që kishte pasur probleme shëndetësore me mushkëri. Ahmeti ka shërbyer në Protokollin e shtetit të Kosovës,…

Filmi “Gardhi” shfaqet premierë në Palm Springs të SHBA-së
Kulture
194 views
Kulture
194 views

Filmi “Gardhi” shfaqet premierë në Palm Springs të SHBA-së

Kosovalive 360 - 22/06/2018

Nën regjinë e Lendita Zeqirajt dhe me prezencen e aktorëve Arti Lokaj, Ilire Vinca e Rozafë Çelaj, filmi "Gardhi" sot pati premierën botërore në festivalin e njohur…

Dekorohen reporterët e luftës, Nuhi Bytyçi dhe Abaz Zeka
Lajme
238 views
Lajme
238 views

Dekorohen reporterët e luftës, Nuhi Bytyçi dhe Abaz Zeka

Kosovalive 360 - 21/06/2018

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka dekoruar reporterët e luftës, Nuhi Bytyçin dhe Abaz Zekën, me Medaljen Presidenciale Jubilare të 10-vjetorit të Pavarësisë. Thaçi ka…

‘Cirku fluturues’ i Fatos Berishës, në Karlovy Vary Film Festival
Kulture
214 views
Kulture
214 views

‘Cirku fluturues’ i Fatos Berishës, në Karlovy Vary Film Festival

Kosovalive 360 - 21/06/2018

Projekti filmik "Cirku Fluturues" me regji të Fatos Berishës dhe me producente Vjosa Berisha është përzgjedhur në programin Works in Progress në festivalin prestigjioz të filmit në…

Thaçi merr mirënjohje nga përfaqësuesit e komunitetit egjiptian në Kosovë
Lajme
197 views
Lajme
197 views

Thaçi merr mirënjohje nga përfaqësuesit e komunitetit egjiptian në Kosovë

Kosovalive 360 - 21/06/2018

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, për nder të “Javës Egjiptiane” dhe 24 qershorit, Ditës Memoriale të Komunitetit Egjiptian në Kosovë, ka pritur një delegacion të…

Sivjet n’Hardh Fest… “Me pamje kah Vneshtat”
Ekonomia
253 views
Ekonomia
253 views

Sivjet n’Hardh Fest… “Me pamje kah Vneshtat”

Kosovalive 360 - 21/06/2018

Inspiruar nga tog-fjalëshi 'Me pamje nga deti', Hardh Fest 2018 këtë vit organizohet nën sloganin "Me pamje kah vneshtat", më datë 7,8, dhe 9 shtator në Konak…