KULTURË

‘Cirku fluturues’ i Fatos Berishës, në Karlovy Vary Film Festival
Kulture
214 views
Kulture
214 views

‘Cirku fluturues’ i Fatos Berishës, në Karlovy Vary Film Festival

Kosovalive 360 - 21/06/2018

Projekti filmik "Cirku Fluturues" me regji të Fatos Berishës dhe me producente Vjosa Berisha është përzgjedhur në programin Works in Progress në festivalin prestigjioz të filmit në…

Evidentohen tejkalime të reja në rindërtimin e Teqes në Marash
Kulture
221 views
Kulture
221 views

Evidentohen tejkalime të reja në rindërtimin e Teqes në Marash

Kosovalive 360 - 20/06/2018

Punimet për rindërtimin e Teqes, të cilat janë duke u zhvilluar brenda kompleksit të mbrojtur të Marashit, nuk janë duke iu përmbajtur kushteve të përcaktuara nga institucionet…

Arabia Saudite nënshkruan marrëveshje me Francën për të krijuar orkestër dhe opera
Kulture
202 views
Kulture
202 views

Arabia Saudite nënshkruan marrëveshje me Francën për të krijuar orkestër dhe opera

Kosovalive 360 - 20/06/2018

Arabia Saudite shpejtë do të bëhet me një orkestër dhe opera ndërkombëtare me ndihmën e Francës. Dy shtetet kanë nënshkruar një marrëveshje të hënën për të forcuar…

Nis restaurimi i përmendores së vendvarrimit të Gjergj Kastriotit
Kulture
197 views
Kulture
197 views

Nis restaurimi i përmendores së vendvarrimit të Gjergj Kastriotit

Kosovalive 360 - 20/06/2018

Vendvarrimi i Gjergj Kastriotit nuk do të jetë më kështu. Ndryshime thelbësore priten brenda 6 muajve të ardhshëm. Ministria e Kulturës ka mbështetur projektin e Bashkisë Lezhë…

Komuna e Prishtinës së shpejti hap Muzeun “Ibrahim Kodra”
Kulture
206 views
Kulture
206 views

Komuna e Prishtinës së shpejti hap Muzeun “Ibrahim Kodra”

Kosovalive 360 - 19/06/2018

Komuna e Prishtinës ka nënshkruar Memorandum të Mirëkuptimit me Fonacionin “Ibrahim Kodra”, me qëllim të themelimit, zhvillimit dhe promovimit të muzeut të artistit Ibrahim Kodra, shkruan KultPlus.…

Çarshia Fest mbledh adhuruesit e artit dhe muzikës në Gjakovë!
Kulture
217 views
Kulture
217 views

Çarshia Fest mbledh adhuruesit e artit dhe muzikës në Gjakovë!

Kosovalive 360 - 18/06/2018

Qyteti i Gjakovës mbledh të gjithë adhuruesit e tingujve të muzikës pasi të dielën nisi Çarshia Fest. Ky festival synon promovimin e trashëgimisë kulturore të Çarshisë së…

Nënshkruhet protokolli i bashkëpunimit për kalendarin kulturor, Kosovë-Shqipëri
                              
228 views
                              
228 views

Nënshkruhet protokolli i bashkëpunimit për kalendarin kulturor, Kosovë-Shqipëri

Kosovalive 360 - 18/06/2018

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit i Republikës së Kosovës, Kujtim Gashi dhe ministrja e Kulturës së Republikës së Shqipërisë, Mirela Kumbaro- Furxhi, në ambientet e Lidhjes…

Pianistja kosovare Artemida Qarri performon në Maqedoni
Kulture
253 views
Kulture
253 views

Pianistja kosovare Artemida Qarri performon në Maqedoni

Kosovalive 360 - 14/06/2018

Pianistja kosovare, Artemida Qarri do të performojë të enjten mbrëma me Filarmonine e Maqedonise në Shkup. Koncerti do të fillojë nga ora 20.00 dhe do të dirigjohet…

MKRS mbështet Lidhjen e Shkrimtarëve të Kosovës
Kulture
301 views
Kulture
301 views

MKRS mbështet Lidhjen e Shkrimtarëve të Kosovës

Kosovalive 360 - 08/06/2018

Në kabinetin e ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, mes MKRS-së dhe Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës është nënshkruar një memorandum bashkëpunimi. Sipas këtij memorandumi,…

Baleti Kombëtar i Kosovës prezantohet për herë të parë në Paris
                              
336 views
                              
336 views

Baleti Kombëtar i Kosovës prezantohet për herë të parë në Paris

Kosovalive 360 - 06/06/2018

“Recomposed” me koreografi të Christopher Beranger dhe Jonathan Pranlas, u luajt në teatrin me traditë 80-vjeçare “La Palace” në Paris nga balerinët e Baletit Kombëtar të Kosovës.…